Szukaj nieruchomości


Kwadrat Nieruchomości

Bogatsi zyskają, biedniejsi stracą

10
04/07
Bogatsi zyskają, biedniejsi stracą
Opublikowano dnia 10 kwi, 2007
Chcesz wybudować dom samodzielnie? Licz się z wysokimi kosztami. Od przyszłego roku budownictwo systemem gospodarczym będzie obłożone 22-procentową stawką VAT

Niższe, preferencyjne stawki będą obowiązywały tylko mieszkania do 120 mkw. i domy do 220 mkw. Tylko takie obiekty zostały bowiem objęte przez rząd definicją budownictwa społecznego.

Przypomnijmy. Polska w traktacie akcesyjnym z UE zobowiązała się do 22-procentowej stawki VAT na usługi w budownictwie mieszkaniowym. Wynegocjowany okres przejściowy, w którym obowiązuje 7-procentowy podatek, kończy się 31 grudnia tego roku. Po tym czasie z obniżonej stawki będzie mogło korzystać jedynie tzw. budownictwo społeczne. Prace nad przygotowaniem definicji tego budownictwa rząd zakończył w ubiegłym tygodniu.

Zgodnie z ustaleniami Rady Ministrów obniżona, 7-procentowa stawka VAT obejmie od przyszłego roku jedynie nowe mieszkania kupowane od deweloperów czy spółdzielni o powierzchni użytkowej do 120 mkw. i nowe domy do 220 mkw. Każdy metr powyżej tych limitów będzie obłożony wyższą, 22-procentową stawką.

Jak zakłada rząd, obniżony podatek poza małymi mieszkaniami i domami obejmie też budowę noclegowni, domów dla bezdomnych oraz niektóre remonty, np. części wspólnych w budynkach (dachy, klatki schodowe, korytarze). Preferencyjna stawka będzie też możliwa w przypadku remontów mieszkań czy domów, jeśli tylko koszt materiałów do modernizacji nie przekroczy 50 procent wartości usługi. Jeśli materiały będą stanowiły większą część wartości kosztorysowej usługi, to remont nie będzie podlegał ulgowej stawce.

Według resortu finansów zastosowana w Polsce definicja budownictwa społecznego jest najszersza w Europie: z danych ministerstwa wynika, że aż 90 procent nowych mieszkań i domów oddawanych do użytku zmieści się w ustalonych limitach.

Tymczasem eksperci z branży budowlanej podnoszą, że ustalenia rządu godzą w najuboższych, którzy nie mogąc pozwolić sobie na wynajęcie firmy budowlanej, wznoszą dom własnymi rękami, czyli tzw. systemem gospodarczym.

Ile obiektów powstaje w ten sposób? Z danych serwisu www.tabelaofert.pl wynika, że około połowy wszystkich.

- To definicja dla bogatszych. Nie zapominajmy, że ludzie z niewielkich miast czy wsi wznoszą domy we własnym zakresie, bo koszty takiego budowania są niższe o 30 procent niż domu kupionego u dewelopera - podkreśla Ryszard Kowalski, szef Związku Pracodawców-Producentów Materiałów dla Budownictwa.

aig, kad

Rząd promuje kupujących apartamenty

- Wypracowana w ubiegłym tygodniu definicja budownictwa społecznego to krok do przodu. Jednocześnie dziwimy się, że prace trwały aż trzy lata. Definicja ma zalety i wady. Objęcie obniżoną stawką VAT mieszkań o powierzchni do 120 mkw. oraz domów o powierzchni do 220 mkw. jest słuszną decyzją. Jednak wiele do życzenia pozostawia kwestia remontów - wstępne ustalenia mówiące o tym, że z obniżonej stawki VAT można skorzystać tylko wtedy, jeśli koszt materiałów budowlanych nie przekroczy 50 proc. całkowitego kosztu remontu, są błędne. Biorąc pod uwagę gwałtowny wzrost cen materiałów budowlanych, definicja powinna wytyczyć wyższą granicę lub z niej w ogóle zrezygnować, zwłaszcza że w Polsce ok. 3 mln mieszkań wymaga dziś remontu. Ponadto definicja premiuje luksusowe budownictwo. Np., kupując apartament o powierzchni 250 mkw. klienci zapłacą 7 proc. VAT za 120 mkw., a podstawową stawkę za resztę tej powierzchni - czyli 130 mkw. Podobnie będzie w przypadku domów. A definicja budownictwa społecznego miała pomóc najbiedniejszym. Tymczasem co roku powstaje kilkadziesiąt tysięcy domów budowanych w systemie gospodarczym - osoby, których nie stać na usługi firm budowlanych, nie będą mogły liczyć na zakup materiałów budowlanych z 7-proc. VAT.


Budynki mieszkalne

nieruchomosci_a_7-1.F.jpg
Budynki mieszkalne

Z danych serwisu tabelaofert.pl wynika, że około połowy powstających w Polsce obiektów mieszkalnych jest wznoszonych systemem gospodarczym.


źródło - [Rzeczpospolita nr 84 z dnia 10-04-2007]

Aktualności

Na naszej stronie publikujemy najnowsze newsy ze świata nieruchomości.

Najchętniej czytane