Przed rozpoczęciem budowy inwestor będzie musiał dokonać rejestracji inwestycji u starosty. Jeżeli starosta w ciągu 30 dni nie zgłosi sprzeciwu – inwestor będzie mógł przystąpić do prac budowlanych. Ułatwienia te nie dotyczą jednak wszystkich budów.
Przyjęta 23 kwietnia przez Sejm nowelizacja prawa budowlanego likwiduje obowiązek ubiegania się o pozwolenie na budowę w przypadku większości inwestycji budowlanych. Do budowy m.in. domu jednorodzinnego, budynku gospodarczego, a nawet bloku czy dużego centrum handlowego inwestorowi będzie wystarczyła tylko rejestracja inwestycji u starosty. Przy rejestracji inwestycji inwestor będzie miał obowiązek przedstawienia tzw. zgody urbanistycznej. Taką zgodą będzie wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo decyzja o warunkach zabudowy (gdy brak jest planu miejscowego). Oprócz dołączenia zgody urbanistycznej inwestor będzie musiał także określić w zgłoszeniu usytuowanie oraz rodzaj obiektu budowlanego, a także podać planowany termin rozpoczęcia inwestycji. Do wniosku o jej rejestrację powinny być dołączone trzy egzemplarze projektu budowlanego (dziś wymagane są cztery) wraz z niezbędnymi opiniami, uzgodnieniami i pozwoleniami oraz dokumentami potwierdzającymi, że projektant i osoba sprawdzająca posiadają odpowiednie uprawnienia. Pod rygorem odpowiedzialności karnej niezbędne będzie też dołączenie oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
Starosta będzie miał jedynie 30 dni na sprawdzenie kompletności złożonych dokumentów i ewentualne zgłoszenie swojego sprzeciwu. Jeżeli w tym terminie starosta sprzeciwu nie zgłosi, inwestor będzie mógł przystąpić do prac, pod warunkiem że zgłosi do nadzoru budowlanego rozpoczęcie robót budowlanych. Ponieważ na tym etapie procesu budowlanego nie będzie prowadzone postępowanie administracyjne, sąsiedzi nie będą traktowani jak strona tego postępowania i nie będą mogli – tak jak teraz – sprzeciwić się danej inwestycji. Tylko gdy uznają, że inwestycja mogłaby naruszać ich posiadanie albo grozi wyrządzeniem im szkody, na podstawie art. 347 kodeksu cywilnego będą mogli wystąpić do sądu cywilnego o wstrzymanie budowy. Muszą to zrobić w ciągu miesiąca od rozpoczęcia inwestycji.
Nadal w niektórych przypadkach wymagane będzie pozwolenie na budowę. Gdy w terminie 30 dni od zgłoszenia budowy starosta zgłosi swój sprzeciw, inwestor wystąpi o pozwolenie na budowę w takiej samej procedurze jak obecnie (pozwolenie wyda starosta w terminie 65 dni). Dotyczy to także sytuacji, gdy projektowany obiekt będzie oddziaływał na środowisko lub obszar Natura 2000. Ostateczną decyzję, czy tak jest w rzeczywistości, podejmie starosta. Na podstawie pozwoleń będą też budowane największe obiekty, takie jak wieżowce czy zakłady przemysłowe.
Po wejściu w życie nowelizacji najłatwiej będzie wybudować małe obiekty budowlane, np. budynki gospodarcze do 20 mkw., ogrodzenia, wiaty przystankowe, zatoki parkingowe czy obiekty przeznaczone do czasowego użytkowania. Inwestor nie tylko nie będzie musiał dokonywać nawet ich zgłoszenia, nie będzie miał też obowiązku sporządzania projektu budowlanego. Bez zbędnych formalności będzie też możliwe wykonywanie drobnych inwestycji budowlanych, jak np. remontu, przebudowy czy termomodernizacji. Jedynie od woli inwestora będzie zależał termin rozpoczęcia prac. Jedynym obowiązkiem inwestora będzie ustanowienie kierownika budowy. Bez konieczności rejestracji u starosty dopuszczalna będzie też budowa przyłączy medialnych, czyli np. instalacji elektroenergetycznej, wodociągowej, kanalizacyjnej, gazowej czy cieplnej. W momencie składania staroście projektu budowlanego inwestor nie będzie musiał przedstawiać oświadczeń odpowiednich służb – np. zakładu energetycznego – o dostępie budynku do mediów.
PODSTAWA PRAWNA
● Ustawa z 23 kwietnia 2009r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (ustawa nie została jeszcze podpisana przez prezydenta; wejdzie w życie po upływie 6 miesięcy od ogłoszenia ustawy w Dzienniku Ustaw, czyli najwcześniej pod koniec listopada).
źródło - [Gazeta Prawna - z dnia 05-05-2009]