NOWE PRAWO. Aktualny stan posiadania, powierzchnia nieruchomości czy klasa gruntu są istotne dla inwestora
Znowelizowana ustawa Prawo geodezyjne i kartograficzne wprowadziła zmiany, na mocy których od 1 kwietnia 2009 r. informacje o gruntach, budynkach i lokalach są jawne i powszechnie dostępne, a udzielania wypisu przez określone podmioty jest nieodpłatne. Ewidencja gruntów i budynków powinna zawierać określone informacje. W odniesieniu do gruntów są to: położenie, granica, powierzchnia, rodzaj użytków gruntowych oraz ich klasa gleboznawcza, oznaczenie ksiąg wieczystych lub zbiorów dokumentów, jeżeli zostały założone dla nieruchomości, w skład której wchodzą grunty.
W przypadku budynków informacje dotyczą: położenia, przeznaczenia, funkcji użytkowej, ogólnych danych technicznych, a lokalu - położenia, funkcji użytkowej i użytkowej powierzchni. W ewidencji gruntów i budynków wykazuje się także: właściciela, jego miejsce zamieszkania, wartość nieruchomości.
Grunty rolne i leśne
obejmuje się gleboznawczą klasyfikacją gruntów, przeprowadzaną w sposób jednolity dla całego kraju, na podstawie urzędowej tabeli klas gruntów. Ewidencję gruntów i budynków oraz gleboznawczą klasyfikację prowadzą starostwie.
Właściciele i użytkownicy nieruchomości mają obowiązek zgłaszać właściwemu staroście wszelkie zmiany danych objętych ewidencją gruntów i budynków w terminie 30 dni, licząc od dnia powstania tych zmian. Obowiązek taki nie dotyczy zmian danych, które wynikają z decyzji właściwych organów.
Informacje o gruntach, budynkach i lokalach zawiera tzw. operat ewidencyjny składający się z map, rejestrów i dokumentów uzasadniających wpisy do tych rejestrów. Jawność informacji o gruntach budynkach i lokalach, wprowadzona na mocy ustawy od 1 kwietnia, nie dotyczy wszystkich danych. Pełnym dostępem i jawnością nie zostały objęte dane dotyczące właściciela lub innych osób fizycznych czy prawnych, w których władaniu znajdują się grunty i budynki lub ich części, a także miejsca zamieszkania albo siedziby tych osób.
Jawne i powszechnie dostępne są tylko: ogólne dane z ewidencji gruntów i budynków (m.in. dotyczące położenia, granic, powierzchni, rodzaju użytków gruntowych, oznaczenia ksiąg wieczystych, funkcji użytkowej) oraz informacje o wpisaniu do rejestru zabytków i wartość nieruchomości.
Wypisy i wyrysy
z operatu ewidencyjnego od 1 kwietnia wydaje się nieodpłatnie na żądanie: prokuratury; sądów, działających w sprawach publicznych; organów kontroli państwa w związku z wykonywaniem przez te organy ich ustawowych zadań; organów administracji rządowej oraz jednostek samorządu terytorialnego w związku z ich działaniami dotyczącymi praw do nieruchomości Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego.
Dawne przepisy, obowiązujące do 31 marca 2009 r., dotyczące dostępu do informacji, znacznie utrudniały potencjalnym inwestorom uzyskanie podstawowych informacji o nieruchomościach. Dane takie jak np. aktualny stan posiadania, powierzchnia nieruchomości czy klasa gruntu są istotne dla inwestora, a uzyskanie ich nie było wcześniej możliwe bez kontaktu z właścicielem czy użytkownikiem wieczystym terenu.
Zmiany legislacyjne umożliwiły rozszerzenie kręgu podmiotów uprawnionych do żądania wypisu o jaki dawniej mógł ubiegać się właściciel lub użytkownik gruntu, budynku, czy lokalu będącego przedmiotem wypisu. Nowelizacja prawa geodezyjnego, która niewątpliwie przynosi zmiany korzystne dla inwestorów, może się też przyczynić do obniżenia wpływów z opłat za wydanie wypisu, stanowiących przychody Funduszu Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym. (D.O.)
źródło - [Dziennik Polski - z dnia 17-06-2009]