Szukaj nieruchomości


Kwadrat Nieruchomości

W odziedziczonym lokalu trzeba mieszkać pięć lat

16
04/07

Przekazanie w darowiźnie nabytego wcześniej udziału we współwłasności budynku nie spowoduje utraty prawa do ulgi w podatku od spadków i darowizn, jeśli osoba przekazująca darowiznę będzie mieszkać w zbywanym domu przez pięć lat.


JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD

Podatniczka nabyła w 2006 roku w drodze dziedziczenia testamentowego (postanowienie sądu) udział wynoszący 1/2 części we współwłasności nieruchomości rolnej, zabudowanej budynkiem mieszkalnym. Złożyła ona w urzędzie skarbowym zeznanie podatkowe i oświadczenie o spełnieniu warunków do korzystania z ulgi z podatku. Podatniczka zamierza przekazać w formie darowizny nabyty udział we współwłasności nieruchomości swojej córce, ale będzie nadal zamieszkiwała w zbytym domu.

Czy przekazanie w drodze darowizny nabytego w spadku udziału spowoduje utratę prawa do ulgi w podatku od spadków i darowizn?

ODPOWIEDŹ URZĘDU

Zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 142, poz. 1514 z późn. zm.) w przypadku nabycia budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału w spółdzielni mieszkaniowej: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym w drodze: spadku lub darowizny przez osoby zaliczane do I grupy podatkowej, spadku przez osoby zaliczane do II grupy podatkowej, spadku przez osoby zaliczane do III grupy podatkowej (sprawujące przez co najmniej dwa lata opiekę nad wymagającym takiej opieki spadkodawcą, na podstawie umowy zawartej z nim przed organem gminy) – nie wlicza się do podstawy opodatkowania ich wartości do łącznej wysokości nie przekraczajacej 110 mkw. powierzchni użytkowej budynku lub lokalu.

Zgodnie z art. 16 ust. 2 ustawy w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 roku, wymieniona ulga przysługuje osobom, które łącznie spełniają warunki określone w ustawie, w tym między innymi, gdy będą zamieszkiwać w nabytym lokalu lub budynku przez pięć lat: od dnia złożenia zeznania podatkowego – jeżeli nabywca mieszka w nabytym lokalu lub budynku lub od dnia zamieszkania w nabytym lokalu lub budynku – jeżeli nabywca zamieszka w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego.

Z art. 16 ust. 7 ustawy wynika, że nie stanowi podstawy do wygaśnięcia decyzji zbycie udziału w budynku lub lokalu na rzecz innego ze spadkobierców lub obdarowanych oraz zbycie budynku lub lokalu, jeżeli było ono uzasadnione koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych, a nabycie innego budynku lub uzyskanie pozwolenia na jego budowę albo nabycie innego lokalu nastąpiło nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia zbycia.

Omawiana ulga przysługuje osobom, którym nabyty budynek lub lokal mieszkalny będzie służył bezpośredniemu zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych. Oznacza to, że powinien być spełniony podstawowy warunek zamieszkiwania przez nabywcę w nabytym budynku (lokalu) przez pięć lat. Przepisy nie nakładają na korzystającego z ulgi obowiązku utrzymywania tytułu prawnego do nabytego budynku lub lokalu. Jeżeli zatem nabywca budynku lub lokalu będzie nadal w nim zamieszkiwał, ale zbędzie go przed upływem pięć lat, nie utraci przedmiotowej ulgi.

Postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego w Łukowie z 2 marca 2007 r. nr PO/435/1/2007.

 

źródło - [Gazeta prawna nr 74 z dnia 16-04-2007]


Aktualności

Na naszej stronie publikujemy najnowsze newsy ze świata nieruchomości.

Najchętniej czytane