Szukaj nieruchomości


Kwadrat Nieruchomości

Trybunał oceni nieodpłatne uwłaszczenie lokali zakładowych

15
07/09

Dzisiaj (15 lipca) Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie rozpatrzy skargę grupy posłów dotyczącą 12 przepisów ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych

Wiele emocji budzi nieodpłatne uwłaszczenie najemców lokali zakładowych z ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych z 15 grudnia 2000 r. Zdaniem skarżących nakaz umarzania kwoty należności za przekształcenia (po spłaceniu kosztów budowy lokalu) narusza swobodę rozporządzania własnością. Podobnego zdania jest prokurator generalny i marszałek Sejmu, którzy już przesłali do Trybunału swoje stanowiska w zaskarżonych kwestiach.

Posłowie uznają też za niekonstytucyjny przepis ustawy nakazujący każdej spółdzielni mieszkaniowej prowadzenie odrębnej dla każdej nieruchomości ewidencji i rozliczania przychodów oraz kosztów, w tym również wpływów i wydatków funduszu remontowego. Zdaniem posła Ryszarda Kalisza, który przed TK będzie reprezentował autorów skargi, jest to ograniczenie samorządności spółdzielni w kształtowaniu relacji ekonomicznych z członkami. Ponadto brak odpowiednio długiego okresu dostosowawczego (vacatio legis) dla tego przepisu jest naruszeniem konstytucji.

W kwestionowanym art. 4 ust. 8 ustawy wątpliwości skarżących budzi zasada, że – po zaskarżeniu do sądu zmiany opłat za użytkowanie lokali – użytkownik ma wnosić opłaty w dotychczasowej wysokości. Zasada ta nie uwzględnia obowiązujących przepisów ustawy z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów. Wątpliwości te podzielił również w tej sprawie prokurator generalny.

Autorzy skargi za niezgodny z konstytucją uznali obowiązek udostępniania na stronach internetowych statutu, regulaminów, uchwał i protokołów z obrad organów spółdzielni, a także protokołów z lustracji i rocznych sprawozdań finansowych.

– Nie ma obowiązku posiadania strony internetowej przez tego typu podmioty – uważa Ryszard Kalisz.

JAKIE PRZEPISY KWESTIONUJĄ POSŁOWIE

● narzucenie przez ustawę członkom spółdzielni zrzeszania się we wspólnoty mieszkaniowe,

● wymóg stażu w spółdzielni przy wyborze na członka rady nadzorczej

● 18-dniowe vacatio legis przy wejściu w życie nowelizacji z lipca 2001 r.

● ograniczenie długości kadencji rady nadzorczej,

● wybór przez pojedynczych najemców przy przekształceniu lokali prawa użytkowania wieczystego lub prawa własności gruntu, co narusza prawa innych spółdzielców.

 

 

 

 

źródło - [Gazeta Prawna z dnia 15-07-2009]


Aktualności

Na naszej stronie publikujemy najnowsze newsy ze świata nieruchomości.

Najchętniej czytane