Szukaj nieruchomości


Kwadrat Nieruchomości

Żądanie właściciela zastąpi eksmisję

15
07/09
Żądanie właściciela zastąpi eksmisję
Opublikowano dnia 15 lip, 2009

Właściciele mieszkań będą mogli zawierać umowę najmu okazjonalnego. Najemca będzie zobowiązany dobrowolnie poddać się egzekucji oraz wskazać lokal, do którego przeprowadzi się w razie eksmisji.

Rząd zajmował się nowymi zasadami wynajmowania mieszkań przez prywatnych właścicieli. Nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów, daje właścicielom mieszkań i domów możliwość zwrócenia się do komornika z żądaniem eksmisji uciążliwych lub zalegających z czynszem lokatorów bez konieczności uzyskania wyroku eksmisyjnego. Dodatkowo dzięki wprowadzeniu nowej ulgi podatkowej na rynku powinno znaleźć się więcej mieszkań do wynajmowania. Właściciel lokalu będzie jednak musiał zgłosić umowę w ciągu 14 dni do naczelnika urzędu skarbowego.

Poddanie się egzekucji

Nowe przepisy przewidują, że przy zawarciu umowy najmu okazjonalnego najemca musi wskazać lokal, do którego przeprowadzi się w przypadku eksmisji. Na etapie uzgodnień międzyresortowych pojawił się pomysł, aby do umowy dołączane było także oświadczenie woli właściciela wskazanej nieruchomości z podpisem notarialnie poświadczonym, który w razie eksmisji wyrazi zgodę na przyjęcie nowych domowników. Podpis właściciela wskazanego lokalu będzie musiał poświadczyć notariusz tak, aby wykluczyć przypadki wskazywania przez najemców fikcyjnych adresów. Projekt przewiduje także, że umowa o najem okazjonalny będzie musiała zawierać oświadczenie najemcy o poddaniu się egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu na żądanie właściciela.

Eksmisja bez wyroku

Zgodnie z projektem ustawy lokatorzy będą mieli obowiązek opuszczenia lokalu po upływie czasu, na jaki została zawarta umowa lub po jej pisemnym wypowiedzeniu przez właściciela. Właściciel powinien wskazać w takim żądaniu osoby zobowiązane do opuszczenia mieszkania, umowę najmu okazjonalnego, a także przyczynę ustania stosunku z niej wynikającego i pouczenie o co najmniej siedmiodniowym terminie na opuszczenie lokalu. Właściciel nie będzie musiał składać pozwu o eksmisję i czekać na uzyskanie wyroku z klauzulą wykonalności. Jeżeli zajmujący mieszkanie nie opuści lokalu, pisemne żądanie właściciela zastąpi wyrok sądu, który po nadaniu klauzuli wykonalności będzie uprawniał komornika do dokonania eksmisji. Eksmisja będzie wówczas dokonana nie do lokali socjalnych czy zastępczych, ale do lokalu wskazanego w umowie o najem okazjonalny. Projekt wprowadza też możliwość pobierania przez właściciela kaucji zabezpieczającej pokrycie należności z tytułu najmu okazjonalnego w wysokości sześciokrotności miesięcznego czynszu oraz ewentualnych kosztów egzekucji.

200 tys. mieszkań jest szacunkowo wynajmowanych przez prywatnych właścicieli w szarej strefie

PODSTAWA PRAWNA

● Ustawa z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego (Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 266 z późn. zm.).

 

 

 

źródło - [Gazeta Prawna z dnia 15-07-2009]


Aktualności

Na naszej stronie publikujemy najnowsze newsy ze świata nieruchomości.

Najchętniej czytane