Nie będzie podziału na hipotekę zwykłą i kaucyjną. Jedna hipoteka będzie mogła zabezpieczyć kilka wierzytelności oraz odsetki o zmiennej stopie oprocentowania.
ZMIANA PRAWADo podpisu prezydenta trafiła nowelizacja ustawy o księgach wieczystych i hipotece, która 26 czerwca tego roku została przyjęta przez Sejm. Na wczorajszym posiedzeniu Senat nie zgłosił żadnych poprawek do tej ustawy.
Nowelizacja likwiduje dotychczasowy podział na hipotekę zwykłą, która zabezpiecza wierzytelności już istniejące i oznaczone dokładną sumą pieniężną, i hipotekę kaucyjną, która służy do zabezpieczania wierzytelności przyszłych oraz o nieustalonej wysokości. Teraz będzie jedna hipoteka, którą będzie można zabezpieczać zarówno wierzytelności istniejące, jak i przyszłe oraz warunkowe. Właściciel nieruchomości będzie mógł zabezpieczyć jedną hipoteką kilka wierzytelności przysługujących różnym podmiotom, a służącym sfinansowaniu tego samego przedsięwzięcia.
– Usprawni to obrót gospodarczy i obniży koszty prowadzenia działalności. Łatwiej będzie można także pozyskiwać środki finansowe np. na rozwój firmy – mówi Jerzy Kozdroń, poseł PO i sprawozdawca projektu ustawy.
Możliwe będzie też zabezpieczenie hipoteką roszczeń o odsetki i przyznane koszty postępowania, jeżeli nie uległy one przedawnieniu. Roszczenie o odsetki będzie jednak mogło korzystać z zabezpieczenie tylko wtedy, gdy wysokość odsetek została ujawniona we wpisie hipoteki. Jeżeli wpis będzie określał maksymalną wysokość odsetek, to ich zmiana nie będzie wymagała zmiany wpisu w księdze wieczystej.
– Zmiany te stanowią korzystne rozwiązania zarówno dla kredytobiorców, jak i sądów, gdyż obniżą koszty ustanawiania zabezpieczeń i zmniejszą zadania sądów dokonujących wpisów hipotek – wyjaśnia Maciej Kujawski z resortu sprawiedliwości.
Przepisy o księgach wieczystych i hipotece wejdą w życie po upływie 18 miesięcy od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Podstawa prawna
● Ustawa z 26 czerwca 2009 r. o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece oraz niektórych innych ustaw. Ustawa trafiła do podpisu prezydenta.
źródło - [Gazeta Prawna z dnia 17-07-2009]