Bezrobotni posiadający prawo do zasiłku mogą otrzymać 14,4 tys. zł na opłacenie rat kredytu hipotecznego.
Dzisiaj (5 sierpnia) wchodzi w życie ustawa z 19 czerwca 2009 r. o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych udzielonych osobom, które utraciły pracę (Dz.U. 115, poz. 962). Zgodnie z nią osoby, które zarejestrowały się jako bezrobotne i mają prawo do zasiłku, mogą skorzystać z pomocy państwa w spłacie kredytów mieszkaniowych. Pierwsze osoby wkrótce będą mogły skorzystać z takiego wsparcia.
Dzisiaj Jolanta Fedak, minister pracy i polityki społecznej, podpisze umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego o finansowaniu dopłat dla osób, które straciły pracę. Dzięki temu będzie możliwe faktyczne uruchomienie wypłat.
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało też rozporządzenie wykonawcze do ustawy wraz z wzorami wniosków. Na jego podstawie osoba ubiegająca się o pomoc będzie musiała podać łączną kwotę zadłużenia, wysokość miesięcznych rat i termin, na jaki został udzielony kredyt.
Z pomocy państwa będzie można korzystać maksymalnie przez 12 miesięcy. Bezrobotny będzie też musiał złożyć do urzędu pracy, w którym jest zarejestrowany, wniosek z prośbą o pożyczkę wraz z wyjaśnieniem swojej sytuacji życiowej, uniemożliwiającej mu samodzielną spłatę zadłużenia. Urząd przekaże go staroście, który w ciągu miesiąca wyda decyzję o przyznaniu prawa do pomocy lub o odmowie. Następnie przekaże ją do BGK, który dopiero wypłaci środki.
źródło - [Gazeta Prawna z dnia 05-08-2009]