Szukaj nieruchomości


Kwadrat Nieruchomości

Rolnik też może zostać deweloperem

29
09/09
Rolnik też może zostać deweloperem
Opublikowano dnia 29 wrz, 2009

W jaki sposób mogę zmienić przeznaczenie nieruchomości? Chodzi mianowicie o przekształcenie części należących do mnie gruntów (położonych poza granicami miasta) na cele budowlane. Obecnie są tam użytki rolne

Odrolnienie gruntów wymaga uzyskania zgody właściwego ministra (rolnictwa, środowiska) lub marszałka województwa. O tym, do kogo skierować wniosek, decyduje aktualne przeznaczenie nieruchomości. W przypadku gruntów rolnych klas I – III zgodę wydaje minister rolnictwa. Zgoda nie jest wymagana, jeżeli tereny, których przeznaczenie chcemy zmienić, to nieużytki. Zgoda jest wydawana na wniosek wójta. Do wniosku powinna być dołączona mapa gminy z oznaczeniem gruntów zabudowanych, klas bonitacyjnych gruntów rolnych i typów siedliskowych gruntów leśnych oraz granic gruntów, których dotyczy wniosek. Powinna być ona wykonana w takiej skali jak mapa planu zagospodarowania gminy.

Osoba, która uzyskała zezwolenie na wyłączenie gruntów z produkcji, jest obowiązana uiścić należność i opłaty roczne. Należność to jednorazowa opłata z tytułu trwałego wyłączenia gruntów z produkcji. Jej wysokość zależy od klasy gruntów. Należność ta jest pomniejszana o rynkową wartość gruntu. Opłatę roczną uiszcza się w wysokości 10 proc. należności wyrażonej w tonach ziarna żyta lub w metrach sześciennych drewna. W razie trwałego wyłączenia uiszczana jest przez dziesięć lat, a w przypadku nietrwałego wyłączenia przez okres tego wyłączenia, nie dłużej jednak niż przez 20 lat.

Podstawa prawna:

ustawa z 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (tekst jedn. DzU z 2004 r. nr 121, poz. 1266 ze zm.)

 

 

 

źródło - [Rzeczpospolita - Nieruchomości z dnia 29-09-2009]

 


Aktualności

Na naszej stronie publikujemy najnowsze newsy ze świata nieruchomości.

Najchętniej czytane