Szukaj nieruchomości


Kwadrat Nieruchomości

Dom zbudujesz o 11 procent taniej niż rok temu

20
10/09
Dom zbudujesz o 11 procent taniej niż rok temu
Opublikowano dnia 20 pa¼, 2009

We wrześniu w stosunku do sierpnia nieznacznie – bo 1,15 proc. – spadł koszt zakupu materiałów wykorzystywanych do budowy 152-metrowego domu (opis poniżej). Całkowity koszt zakupu materiałów wraz z projektem wynosi niecałe 150 tys. zł i jest o ponad 11 proc. niższy niż rok temu. Natomiast w stosunku do stycznia br. ceny spadły o ponad 7 proc.

We wrześniu w porównaniu z sierpniem o 2 proc. spadły ceny betonu, podobnie jak w sierpniu w stosunku do lipca. Tańszy, także o 2 proc., był cement. Natomiast o 3 proc. spadły ceny papy. Pręty zbrojeniowe stropu i wieńca, w zależności od rodzaju, we wrześniu kosztowały od 3 do 3,21 proc. mniej niż w sierpniu. Mniej o 5 proc. trzeba było też zapłacić za drewno. Spadły również ceny wełny mineralnej, dachówki, blachy ocynkowanej oraz płytki klinkierowej.

W związku ze spadkiem cen betonu o ponad 1 proc. tańsze było wylanie fundamentów oraz stropu nad parterem (w porównaniu z sierpniem). Spadek cen cementu i wapna obniżył o 0,3 proc. koszt zakupu materiałów wykorzystywanych do wykonania parteru i poddasza. W związku ze spadkiem cen dachówki oraz drzewa o blisko 3 proc. tańsze było wykonanie i pokrycie dachu. Natomiast spadek cen płytek klinkierowych oraz blachy ocynkowanej obniżył o blisko 1 proc. koszt zakupu materiałów potrzebnych do wykonania elewacji. Z kolei blisko 5-procentowy spadek ceny płytki mrozoodpornej spowodował obniżenie o 2,77 proc. kosztów ułożenia schodów zewnętrznych i tarasu.

Zdaniem analityków tegoroczny sezon budowlany będzie krótszy niż ubiegłoroczny. – Przychody ze sprzedaży materiałów budowlanych we wrześniu 2009 r. były o 10 – 15 proc. wyższe niż przed rokiem, a zarazem prawie o 5 – 10 proc. wyższe niż w sierpniu 2009 r. Także popyt we wrześniu 2009 r., w stosunku do września 2008 r., zwiększył się we wszystkich grupach towarowych – mówi Mirosław Lubarski, dyrektor marketingu grupy PSB. – Największy wzrost miał miejsce w izolacjach wodochronnych (plus 53 proc.), kolejno uplasowały się: pokrycia dachowe (plus 46 proc.), sucha zabudowa (plus 23 proc.), chemia budowlana (plus 21 proc.), materiały ścienne (plus 11 proc.), narzędzia (plus 10 proc.), drewno (plus 7 proc.), izolacje termiczne (plus 4 proc.) oraz stolarka otworowa (plus 1 proc.).

W tabeli obok przedstawiamy ceny materiałów potrzebnych do wybudowania domu o powierzchni 152 mkw.

Jak powstaje wykres?

• Podstawą do wyliczenia danych był projekt domu o powierzchni 152 mkw. w stanie surowym zamkniętym. Jest to budynek jednorodzinny, z poddaszem mieszkalnym, niepodpiwniczony, przeznaczony dla cztero-, pięcioosobowej rodziny.

• W domu znajdują się: na parterze – kuchnia z kącikiem jadalnym, salon z wyjściem na taras, gabinet; na piętrze – trzy sypialnie (każda z wyjściem na balkon) oraz łazienka i garderoba.

• Projekt uzyskaliśmy z pracowni Agrobisp.

• Informacje o cenach poszczególnych materiałów potrzebnych do budowy domu otrzymaliśmy od grupy Polskie Składy Budowlane, sieci 280 punktów handlowych.

• Wykres przedstawia całkowity koszt materiałów potrzebnych do wybudowania tego domu w poszczególnych miesiącach.

cennik materiałów przykłądowego domu

 

źródło - [Rzeczpospolita - Nieruchomości z dnia 20-10-2009]


Aktualności

Na naszej stronie publikujemy najnowsze newsy ze świata nieruchomości.

Najchętniej czytane