Konsument będzie mógł raz w życiu spłacić wierzycieli na podstawie opracowanego przez siebie planu i nie stracić mieszkania.
Nadzwyczajna Komisja Przyjazne Państwo przygotowała projekt nowelizacji prawa upadłościowego i naprawczego. Zgodnie z nowymi rozwiązaniami, jeżeli konsument stanie się niewypłacalny z przyczyn losowych, niezależnych od siebie, to będzie mógł sam opracować plan spłaty wierzycieli, a następnie zrealizować go.
Plan spłatyDopiero gdy nie wykona planu, zostanie wszczęte postępowanie upadłościowe polegające na sprzedaży przez syndyka majątku dłużnika i podzieleniu uzyskanej kwoty między wierzycieli. Bardziej korzystne procedury upadłości, zgodnie z którymi konsument nie będzie tracił swojego mieszkania, będą przewidziane wyłącznie dla konsumentów, którzy stali się niewypłacalni wskutek wyjątkowych niezależnych od siebie okoliczności. Aby z tej procedury skorzystać, nie można zaciągać zobowiązań, gdy jest się niewypłacalnym. Nie można też stracić pracy z przyczyn leżących po swojej stronie albo wyrazić zgodę na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron.
W stosunku do takich dłużników sądy będą wydawały postanowienia o ogłoszeniu upadłości i wyznaczały 14-dniowy termin do przedstawienia projektu planu spłaty wierzycieli. Zgodnie z planem konsument może mieć maksymalnie pięć lat na spłatę wierzycieli.
– Dłużnik mógłby w ten sposób sam spłacić przynajmniej częściowo wierzycieli, nie tracąc przy tym całego dorobku swojego życia, a przede wszystkim mieszkania – tłumaczy Jacek Stanisławski prawnik z Kancelarii Olczyk & Kubicki.
Konieczność wprowadzenia zmian autorzy projektu uzasadniają tym, że około 1 mln 400 tys. osób ma zaległości w spłacie zobowiązań finansowych, a tylko pół promila niewypłacalnych dłużników złożyło wnioski o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.
– Proponowana procedura powinna spowodować wzrost liczby wniosków o ogłoszenie upadłości konsumenckiej – uważa poseł Mirosław Sekuła.
Mieszkanie dłużnikaWydając postanowienie o ogłoszeniu upadłości, w stosunku do pozostałych dłużników sąd od razu będzie powoływał syndyka, który przystąpi do likwidacji majątku upadłego.
Taką procedurę zastosuje m.in. do konsumentów, w stosunku do których przed złożeniem wniosku było prowadzone postępowanie upadłościowe, w którym umorzono przynajmniej część ich zobowiązań albo zawarto układ bądź prowadzono postępowanie upadłościowe, w którym nie zaspokojono wszystkich wierzycieli, a dłużnik po zakończeniu lub umorzeniu postępowania zobowiązań nie wykonał. Konsument taki straci jednak swoje mieszkanie.
źródło - [Gazeta Prawna z dnia 13-11-2009]