Agencja Nieruchomości Rolnych będzie mogła odkupić grunt, który wcześniej sprzedała. Ruszy też na szerszą skalę sprzedaż ziemi rolnikom
To na razie propozycje. Zawiera je rządowy projekt nowelizacji ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. W tym tygodniu zajmie się nią Sejm.
Projekt przywraca prawo odkupu nieruchomości przez Agencję Nieruchomości Rolnych. Uprawnienie to zabrał jej Trybunał Konstytucyjny. W wyroku z 18 marca br. stwierdził niekonstytucyjność przepisu, który je przyznawał. W ciągu pięciu lat od daty sprzedaży nieruchomości agencja może odkupić grunt (z wyjątkiem terenów położonych w granicach specjalnych stref ekonomicznych) - zobacz wyrok TK i czytaj artykuł "Od poniedziałku nie ma już odkupu ziemi rolnej".
TK podkreślił jednak, że nie ma nic przeciwko temu, by ustawodawca przywrócił prawo odkupu na rzecz ANR. Pod warunkiem jednak, że nowe przepisy nie będą powielały błędów tych uchylonych.
Projekt został przygotowany jeszcze przed wydaniem wyroku przez TK. Nie wiadomo więc, czy w pełni realizuje postulaty Trybunału, czy nie.
Przewiduje on m. in., że ANR może skorzystać z tego prawa, jeżeli ten, kto kupił od niej grunt, sprzedał go w ciągu pięciu lat na rzecz osoby, która nie jest rolnikiem indywidualnym. Minister rolnictwa zaś wyda rozporządzenie, w którym określi tryb postępowania podczas wykonywania prawa odkupu.
Projekt ma też ułatwić urzędnikom rozwiązywanie umów z dzierżawcami państwowych gruntów. Odzyskana ziemia ma być sprzedana rolnikom.
Jednocześnie zmienią się przepisy określające, kto jest rolnikiem indywidualnym, oraz te precyzujące wymagania co do jego wykształcenia (w tym celu projekt przewiduje zmiany ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego). Obecne wymogi są zbyt ogólne, dlatego zdarza się, że w przetargach organizowanych przez ANR uczestniczą także osoby, które formalnie spełniają kryteria, ale nie są związane z rolnictwem. Ziemię nabywają zaś dla dopłat unijnych lub w celach spekulacyjnych.
Projekt przewiduje, że rolnikiem indywidualnym będzie osoba fizyczna będąca właścicielem, użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem lub dzierżawcą, mieszkająca na terenie gminy, gdzie znajduje się jej gospodarstwo, minimum trzy lata (obecnie tego ostatniego ograniczenia nie ma). Ponadto musi prowadzić gospodarstwo osobiście, czyli podejmować decyzje dotyczące jego funkcjonowania, zawierać umowy z dostawcami, odbiorcami, ubezpieczycielami, bankami oraz tam pracować.
Projekt precyzuje także, o jakie wykształcenie rolnicze chodzi. Obecnie przepisy mówią jedynie, że ma być ono zasadnicze, średnie lub wyższe rolnicze
źródło - [Rzeczpospolita - Nieruchomości z dnia 08-06-2010]