Ustawa o sprzedaży mieszkań w towarzystwach budownictwa społecznego okazała się gniotem prawnym.
Własny dom to marzenie wielu osób. Jednak każdy, kto jest właścicielem domu wie, że to nie tylko bezpieczna przystań, ale także po prostu budynek, o który należy nieustannie dbać, także z powodu wymagań firm ubezpieczeniowych.
The Tube to rura z tworzywa sztucznego o średnicy ok. 2 metrów, która może służyć jako mieszkanie i stanąć w dowolnym miejscu. W środku jest łóżko, stolik i centralne ogrzewanie. Nie ma zagrożenia, że w czasie snu zaczniemy się toczyć - każda z rur jest stabilna i waży 450 kg.
Wynajem nieruchomości kupionej w ramach programu „Rodzina na swoim” powoduje utratę dalszych bonifikat. Takie dotkliwe konsekwencje nie dosięgną jednak tych, którzy zdecydują się wynająć jedynie część kredytowanego lokalu (np. pokój), a w pozostałej jego części zamieszkać.
Osoby, które uzyskały sądowe zniesienie współwłasności nieruchomości, mają problem z eksmitowaniem byłych współwłaścicieli. Wszystko przez to, że sądy wydając orzeczenie, nakazują w nich jedynie wydanie rzeczy współwłaścicielom, a nie opróżnienie lokali.
Garaż jest budowlą, budzącą wiele wątpliwości z prawnego punktu widzenia. W społeczeństwie powszechna jest niewiedza na temat tego, czy postawienie garażu wymaga pozwolenia na budowę, czy może wystarczy zgłosić jego utworzenie. Często zastanawiamy się też, w jakiej kategorii nieruchomości mieści się garaż: czy może on być budynkiem gospodarczym? A może jest to tymczasowy obiekt budowlany?
Z dniem 17 listopada 2011 r. weszły w życie przepisy uchwalonej przez Sejm RP w dniu 31 sierpnia 2011 r. nowelizacji ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2005 r. Nr 31, poz. 266, z późn. zm.), stanowiącej realizację orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego.
Wprowadzona w tym roku nowelizacja ustawy pozwalająca na wykup mieszkań w TBS-ach nie przyciągnęła kupców. Co prawda początkowy entuzjazm i zainteresowanie były bardzo widoczne, jednak z czasem okazało się, że wprowadzone zmiany nie są korzystne ani dla właścicieli, ani dla najemców.
Właścicielowi nieruchomości nie przysługuje roszczenie o naprawienie szkody z powodu obniżenia wartości gruntu przez stojące tam słupy i transformatory.
Posiadanie lokalu, w którym ujawniły się wady, nie zawsze musi oznaczać dla właściciela nowe wydatki. Jeśli budynek ma nie więcej niż trzy lata, za niedoróbki odpowiada deweloper.