Szukaj nieruchomości


Kwadrat Nieruchomości

Jak wybierać materiały na dom

20
03/14
Jak wybierać materiały na dom
Opublikowano dnia 20 mar, 2014

Przez ściany może uciekać nawet 20 - 35 proc. ciepła. Jednak równie ważne są energooszczędne okna, bo poprzez nie można tracić do 40 proc. energii z budynku.

Co powinna wiedzieć osoba planująca budowę domu jednorodzinnego?
- Dokumentacja energetyczna domu pozwala zorientować się w ilości energii, jaka będzie potrzebna w ciągu całego roku na jego ogrzanie. Charakterystyka energetyczna, dołączana jest do każdego projektu architektoniczno-budowlanego domu jednorodzinnego, natomiast świadectwo energetyczne wykonywane jest już dla budynku rzeczywistego. Zdarza się, że wybudowany dom w naprawdę zużywa więcej energii, niż przewidziano w projekcie. Dlatego chcąc zaoszczędzić jak najwięcej na codziennej eksploatacji, warto wybrać odpowiednie materiały o parametrach spełniających wymagania przepisów - mówi Hanna Krzyżosiak, wiceprezes firmy Domowy.pl.

Jakie ściany

Ściany zewnętrzne w domach energooszczędnych budowane są zwykle jako dwuwarstwowe, co pozwala połączyć dobrą izolacyjność ze stosunkowo umiarkowaną grubością przegrody. Najnowsze wytyczne wymagają aby współczynnik przenikania ciepła U dla ścian zewnętrznych wynosił 0,25 [W/(mkw.·K)].

- Beton komórkowy daje inwestorom duże możliwości. Już w tej chwili mamy w ofercie bloczki o grubości 48 cm, które pozwalają na wymurowanie ściany jednowarstwowej o współczynniku U=0,17 [W/(mkw.·K)], czyli znacznie lepszym niż wymagany nawet przez zaostrzone w tym roku przepisy - tłumaczy Monika Mychlewicz z Xella Polska. - W przypadku ściany warstwowej efektywnym rozwiązaniem jest zastosowanie tradycyjnej grubości bloczka - 24 cm, tyle, że w odmianie ciepłego betonu komórkowego, który przy dociepleniu grubości 8 cm zapewnia współczynnik U=0,23 [W/(mkw.·K)].

Od przegród zewnętrznych wymaga się - oprócz niskiego współczynnika przenikania ciepła - także braku mostków termicznych. Aby to osiągnąć należy zachować ciągłość termoizolacji.

- Oczywiście bardzo istotna jest także szczelność przegród, aby nie wnikała w nie wilgoć, np. para wodna z wnętrza i woda deszczowa z zewnątrz budynku. Istotna jest również odpowiednia wymiana ciepła w budynku. Dlatego właśnie standardem przy budowie domu energooszczędnego jest wentylacja mechaniczna - mówi Hanna Krzyżosiak.

Jakie okna

Przez ściany może uciekać nawet 20 - 35 proc. ciepła. Jednak równie ważne dla domu są energooszczędne okna, gdyż straty poprzez nie mogą wynosić nawet do 40 proc. ciepła.

-  Wszystkie okna dachowe w naszej ofercie spełniają konieczne wymagania, mając odpowiednie współczynniki. Np. standardowe okna dachowe mają współczynnik Uw= 1 [W/(mkw.·K)]., a wiele okien charakteryzuje się jeszcze lepszym współczynnikiem przenikania ciepła, więc można je stosować w budownictwie pasywnym. Warto również wziąć pod uwagę, miejsce zamontowanie okien dachowych względem stron świata, ponieważ mogą być one źródłem pozyskiwania naturalnego ciepła. Odbywa się to wtedy, gdy przez okna napływa promieniowanie słoneczne i pozostaje wewnątrz pomieszczenia. Ciepłe promienie słoneczne nagrzewają wnętrze, a energooszczędna konstrukcja okien nie pozwala na ucieczkę ciepła na zewnątrz poprawiając bilans cieplny - mówi Renata Damasiewicz z Fakro.

Radzi, by od strony południowej zamontować okna, w których tzw. pakiet szybowy jest odpowiednio zbilansowany pod względem pozyskiwania i strat ciepła. Okna dachowe o odpowiednio wysokim współczynniku promieniowania słonecznego g  = (0,44 - 0,62) pozyskują  ciepło z  promieni słonecznych, a odpowiedni współczynnik Uw = (0,58  1,3 [W/(mkw.·K)]) zatrzymuje je wewnątrz.

- Energooszczędne okna to po prostu mniejsze rachunki za ogrzewanie domów w chłodne dni - przekonuje Renata Damasiewicz.

Wymagania dla okien według najnowszych norm wynoszą 1,3 [W/(mkw.·K)] dla innych niż połaciowe i 1,5 [W/(mkw.·K)] - dla połaciowych. Oprócz współczynników ważne jest także usytuowanie okien w bryle budynku. Najlepsze efekty daje montaż dużych powierzchni od południa, a mniejszych od północy.

- W tych czasach szyba zespolona powinna być wykonana z potrójnym oszkleniem wypełnionym szlachetnym gazem, np. argonem lub kryptonem, oszklenie pokryte powinno być powłoką niskoemisyjną, a jej izolacyjność cieplna powinna osiągać minimum 0,7 [W/(mkw.·K)]. Z kolei odpowiedni współczynnik g gwarantuje powłoka solar, dzięki której można pozyskać dodatkowy zysk energetyczny dla domu - tłumaczy Karol Niespodziewański, z firmy Internorm.

Mówi, że profil ramy okiennej w oknach powinien osiągać izolacyjności cieplnej nie większej niż 1,1 [W/(mkw.·K)]. Jeżeli współczynnik jest niższy to tylko dobrze świadczy o jakości takiego okna. Ramka międzyszybowa nie powinna być wykonana z aluminium, gdyż jest ona wówczas mostkiem cieplnym. Zaleca się, żeby była wykonana ze stali szlachetnej czy też tworzywa sztucznego.

- I sprawa najistotniejsza sprzedawca powinien pokazać certyfikaty na każdy z wymienionych elementów konstrukcyjnych okna oraz na współczynnik przenikania ciepła całego okna - podkreśla Karol Niespodziewański.

Ekspert radzi

Jak wybrać dobry projekt domu?

Hanna Krzyżosiak, wiceprezes i ekspert Domowy.pl:

  • - Energooszczędność domu gwarantują:  prosta i zwarta bryła budynku, wysoko sprawna instalacja grzewcza, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła i odpowiednie usytuowanie domu na działce, co pozwala wykorzystać warunki naturalne do ogrzania budynku.
  • Dysponując działką budowlaną i znając jej warunki geotechniczne, można przystąpić do układania budżetu na zakup projektu domu i późniejszą jego realizację budowlaną. Przed zagłębieniem się w bogatej ofercie projektów typowych warto określić sobie parametry brzegowe, takie jak maksymalne wymiary budynku, determinowane wielkością działki. Znając je można oszacować powierzchnię budynku, a zestawiając z własnymi potrzebami zdecydować o liczbie kondygnacji domu.
  • Kolejnym ważnym krokiem jest dobór planu funkcjonalnego wnętrza, czyli decyzje związane z rozmieszczeniem, ale też liczbą poszczególnych pomieszczeń. Dla przyszłego komfortu mieszkańców należy uwzględnić ich wiek, ale również codzienną aktywność i wypływające stąd specyficzne potrzeby.
  • Dodatkową uwagę warto zwrócić na pomieszczenia gospodarcze, które w domu jednorodzinnym są nieocenione (np. pralnia, spiżarnia, kotłownia) oraz garaż i piwnicę, w przypadku której konieczne jest sprawdzenie wysokości wód gruntowych.
  • Wiele uwagi należy poświęcić wyborowi dachu, który musi spełniać wymagania warunków zabudowy bądź wyrysu z planu miejscowego. Kiedy zapadną decyzje związane z wymaganiami dotyczącymi projektu domu, należy zastanowić się nad technologią jego wykonania.
  • Od stycznia tego roku weszły w życie nowe wskaźniki dla izolacyjności cieplnej budynku, które w perspektywie kolejnych lat będą ulegały zmianom idącym w kierunku coraz cieplejszych parametrów. Nawet jeśli pozwolenie na budowę wydane zostało inwestorowi jeszcze w ubiegłym roku, warto wybrać rozwiązania, które spełniają obecne wytyczne.
  • Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 5 lipca 2013 roku, zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie określa nowe wytyczne odnośnie maksymalnych wartości Ep na potrzeby ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody na poziomie 120 kWh/(mkw. .rok) dla budynku jednorodzinnego.
  • Zmianie uległy także wartości współczynnika przenikania ciepła U dla przegród w budynku. Wartości te będą sukcesywnie ulegać modyfikacjom, aby docelowo w roku 2021 osiągnąć pułap 0,20 W/(mkw. · K) dla ścian zewnętrznych; 0,15 dla dachów i 0,30 dla podłóg na gruncie.


 

źródło - [Rzeczpospolita z dnia 18-03-2014]


Aktualności

Na naszej stronie publikujemy najnowsze newsy ze świata nieruchomości.

Najchętniej czytane