Sąd Najwyższy nie chciał rozstrzygnąć, czy skorzystanie z niekaralności przez złożenie korekty deklaracji podatkowej zgodnie z art. 16a kodeksu karnego skarbowego (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 111, poz. 765 z późn. zm.) jest możliwe, gdy wszczęto wobec sprawcy (podatnika) postępowanie karne skarbowe. Sądy powszechne nie są związane postanowieniem Sądu Najwyższego, który uznał niedopuszczalność czynnego żalu.
Resort gospodarki chce zlikwidować obowiązek składania informacji i deklaracji na podatek od nieruchomości. Eksperci twierdzą, że trudno będzie zrealizować ten postulat.
Ministerstwo Finansów chce znieść niektóre zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych dla nieruchomości. Mają one także dotyczyć nabywców gruntu rolnego.
Czy cudzoziemcy z Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz ze Szwajcarii mają prawo nabyć bez zezwolenia ministra spraw wewnętrznych nieruchomość rolną? A jak to jest z możliwością kupna udziałów lub akcji w spółce będącej właścicielem nieruchomości rolnej?
Jeszcze nie tak dawno projekt ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym znajdował się w martwym punkcie. Dziś, na kanwie dyskusji o nierzetelności niektórych instytucji finansowych, Ministerstwo Gospodarki wraca do tematu umów o rentę dożywotnią. Same fundusze hipoteczne, które od kilku lat działają na polskim rynku, chcą odpowiednich, rządowych regulacji. Jak twierdzą, zła opinia innych podmiotów, źle wpływa na ich działalność.
W przypadku zbywania nieruchomości przez jednostki samorządu terytorialnego osobom fizycznym i prawnym pierwszeństwo w ich nabyciu przysługuje osobie, która jest najemcą lokalu mieszkalnego, a najem został nawiązany na czas nieoznaczony
Kuchnia to bardzo ważne i coraz chętniej eksponowane pomieszczenie w domu lub mieszkaniu – otwieramy ją na salon i łączymy z jadalnią. Nie jest już tylko prywatnym kącikiem służącym do przygotowywania posiłków, ale centrum, w którym toczy się życie rodzinne i towarzyskie. Zmienił się także sposób aranżacji jej wnętrza i organizacji przestrzeni, a wraz z rozwojem nowoczesnych technologii stworzyły się także nowe możliwości wykorzystania oświetlenia.
18 lipca br. Sąd Najwyższy wydał uchwałę (sygn. akt III CZP 46/12), w której stwierdził, iż zapisem windykacyjnym mogą być objęte przedmioty majątkowe wymienione w art. 981[1] § 2 k.c. należące do majątku wspólnego małżonków pozostających w ustroju wspólności ustawowej.
Od jakiegoś czasu samorządy forsują pomysł wprowadzenia podatku katastralnego. W tym systemie miałoby istnieć 6 stref, w których obowiązywałyby różne podatki.